Kąpiele siarczkowe mają w Polsce ponad 150 – letnią tradycję. Naturalne źródła solanki siarkowej w naszym kraju znajdują się w kilku uzdrowiskach, między innymi u nas w Busku Zdroju. Siarka to cenny pierwiastek, człowiek jest z niej zbudowany w 0,25%. Odgrywa ważną rolę w kształtowaniu układu kostnego, formowaniu chrząstek oraz ścięgien. Nie bez powodu siarka nazywana jest pierwiastkiem piękności, ma ona zbawienny wpływ na wygląd naszej skóry. Dzięki właściwościom pozwalającym na rozpuszczanie w wodzie, siarka znajduje szerokie zastosowanie w balneologii. Kąpiele siarkowe odżywiają, nawilżają i hamują proces starzenia się skóry. Co się dzieje, gdy zanurzamy się w wodzie siarkowej? Aktywne składniki rozmiękczają naskórek i powodują jego złuszczanie, pobudzając skórę do regeneracji, siarka działa jak naturalny peeling. Wśród zalet źródlanej siarki warto wymienić jej bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości, dzięki którym znikają wypryski i skóra nabiera gładkości. Zaczerwienie ciała po kąpieli siarkowej to zupełnie prawidłowy objaw. Na okolicach stykających się z wodą powstaje rumień, który sygnalizuje, że doszło do rozszerzenia sieci naczyń włosowatych i otwarcia naczyń dotychczas nieczynnych. To dowód, że kąpiel siarkowa na nas działa, pobudzając odpowiednie receptory skóry.
Solanka siarkowa ma bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie, to panaceum na wiele dolegliwości chorobowych takich jak:
zwyrodnienia stawów i kręgosłupa,
reumatoidalne zapalenie stawów,
cukrzyca,
dyskopatia,
miażdżyca,
rwa kulszowa i barkowa,
przewlekłe nerwobóle,
choroby ginekologiczne,
przewlekłe choroby skóry: łuszczyca, wypryski łojotokowe, atopowe zapalenie skóry.
Przeciwwskazania do korzystania z kąpieli na bazie siarki to: świeże rany, nowotwory, głęboka niewydolność krążenia, nawracające zapalenie żył, ciąża i okres karmienia oraz uczulenie na związki siarki. Leczenie wodą siarczkową jest szczególnie zalecane osobom starszym, które cierpią na zwyrodnienia stawów i choroby reumatyczne. Kuracja siarkowa zwiększa ruchomość stawów, łagodzi ich bolesność oraz zmniejsza sztywność mięśni. Już po pierwszej kąpieli kuracjusze powinni poczuć działanie siarki, natomiast pełne rezultaty lecznicze, po serii kompleksowych zabiegów utrzymują się około roku.