Objedź rowerem region świętokrzyski, ponad 2000 km znakowanych szlaków rowerowych czeka na Ciebie
Jest długi, ma ok. 80 kilometrów, ale można go podzielić na kilka krótszych odcinków, bo nie warto jest się tu spieszyć. Przy nim znajduje się kilka miejsc odpoczynku, są na nich wiaty, kręgi ogniskowe, a także tablice informacyjne przygotowane przez miejscowych leśników. To dzięki nim poznaje się rośliny i zwierzęta, które spotyka się na szlaku. Trasy rowerowe okolic Końskich prowadzą także terenami leśnymi, ale są również odcinki wiodące wśród pól i kwietnych łąk. Chętnie z nich korzystają wczasowicze wypoczywający w Sielpi, zwłaszcza, że są to drogi o małym natężeniu ruchu samochodowego.
W okolicach Kielc znajduje się kilkanaście szlaków rowerowych. Są wytyczone w gminach: Zagnańsk, Piekoszów, Masłów i Bieliny. W Cedzynie koło Kielc ma swój początek szlak prowadzący przez Góry Świętokrzyskie do Opatowa. Wiedzie przez Świętą Katarzynę, Bodzentyn i Nową Słupię. Szlaki okolic Opatowa prowadzą do zamków w Tudorowie, Międzygórzu i Ujeździe. Ten ostatni wzbudza zachwyt prawie każdego turysty. Sandomierskie krajobrazy towarzyszą rowerzystom podczas wędrówki wśród sadów i żyznych pól. Bardzo urozmaicone są trasy wokół Starachowic. Wśród atrakcji turystycznych jest klasztor Cystersów w Wąchocku, Wykus w Puszczy Świętokrzyskiej, zabytkowy kościół w Tarczku i zalew Lubianka.
Prowadzi ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego. Po drodze trzeba obejrzeć Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Jest tu duża, plenerowa wystawa sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej. W Wąchocku są pozostałości dawnego zakładu przemysłowego. Na dłużej należy zatrzymać się w Starachowicach i zobaczyć Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura. Szlak miejski rowerowy wokół Ostrowca Świętokrzyskiego pozwala poznać stare i nowe dzielnice miasta.
Ostatnio wytyczono kilka szlaków w pobliżu Bałtowa znanego z Parku Jurajskiego. Dzięki nim można poznać wiele ciekawych miejscowości położonych w dolinie rzeki Kamiennej: Podgrodzie, Ćmielów, Skarbkę i inne. Również na Ponidziu wytyczone są trasy rowerowe. Na jednej z nich znajduje się słynny „Ogród na Rozstajach” w Młodzawach Małych. Inny szlak na Ponidziu prowadzi do Grochowisk, miejscowości słynnej z bitwy w powstaniu styczniowym. Przez województwo świętokrzyskie prowadzi z zachodu na wschód transwojewódzki szlak rowerowy wiodący z Berlina do Lwowa.
Dla bardziej zaawansowanych i dobrze przygotowanych turystów wytyczone są dwa długie szlaki: „Architektury obronnej” i pielgrzymkowy „Miejsca mocy”. Pierwszy, liczący blisko 500 km, pozwala poznać liczne zamki i budowle obronne na terenie województwa świętokrzyskiego. Prowadzi między innymi przez: Chęciny, Sobków, Mokrsko, Pińczów, Stradów, Rytwiany, Szydłów, Sandomierz do Kielc. Turysta jadący szlakiem pielgrzymkowym o długości 570 km odwiedza liczne świątynie i świętokrzyskie sanktuaria. Ma możliwość zobaczenia między innymi: Wiślicy, Piotrkowic, Kałkowa-Godowa, Piekoszowa, Nowej Słupi - skąd niedaleko do Świętego Krzyża i innych miejsc, do których od lat idą pielgrzymi.
źródło: https://www.wrota-swietokrzyskie.pl/254