Holistyczna Medycyna Manualna ujmuje człowieka całościowo!
Tak się składa, że robienie kupy jest częścią całości. Miłej lektury!
Kupa jest tematem tabu. O robieniu kupy mówić trudno bo to takie niezręczne - tak niezręczne, że dla rozlużnienia atmosfery nazwaliśmy ten artykuł "ZDROWE KUPOWANIE". W niniejszym artykule zajmiemy się związkiem pomiędzy robieniem kupki przez nasze małe pociechy a zdrowiem w wieku dorosłym.
Niezadowolenie rodziców gdy kupka w pampersie?
Dorosły człowiek ma dobrze rozwinięty zwieracz odbytu zewnętrzny i wewnętrzny. Pracę tego pierwszego kontrolujemy, dzięki czemu możemy opóźnić skorzystanie z toalety w celu wypróżnienia. U dziecka sprawa ma się nieco inaczej. Zwieracz odbytu zewnętrzny [ten, który kontrolujemy] dojrzewa do pełnej sprawności dopiero w wieku 2,5 lat. Młodsze dziecko posiada tylko zwieracz odbytu wewnętrzny, który rozluźnia się odruchowo w momencie wypełnienia bańki odbytniczej, a więc dziecko nie jest w stanie świadomie kontrolować wydalania. Jeżeli zmuszamy dziecko do kontrolowania wypróżniania kiedy jeszcze nie jest fizycznie na to gotowe, zaczyna używać zastępczo innych mięśni: dna miednicy i mięśni pośladkowych. Robi to w obawie przed karą lub w nadziei na nagrodę. Te powtarzające się sytuacje budują u dziecka odruch warunkowy [nieświadomy] napinania mięśni dna miednicy na sytuacje stresujące.
Jaką cenę zapłaci dziecko jako dorosły za dobre samopoczucie rodzica?
Ten zastępczy mechanizm [napinania mięśni dna miednicy], utrzymujący się przez lata, często rozwija gamę różnych dolegliwości począwszy od zaparć, bólów krocza, podbrzusza, przydatków, bioder przez zaburzenia seksualności aż do objawów migrenowo-wegetatywnych. Zaistnienie statycznych napięć w mięśniach dna miednicy w dojrzewającej strukturze dziecka powoduje konsekwencje w całym organiżmie. Jesteśmy całością: z mięśniami dna miednicy związane są stawy krzyżowo-biodrowe, te związane są z połączeniem głowowo-szyjnym i stawami skroniowo-żuchwowymi-to tylko wybrane przykłady, a kombinacji tych powiązań jest naprawdę wiele. Oczywiście każde powiązanie powoduje, iż dysfunkcje z jednej struktury przenoszą się na inną doprowadzając do różnorodnych dolegliwości, które trudno jest skojarzyć z pierwotną przyczyną patologicznego łańcucha powiązań.
Tak, to bardzo niewygodne i niepraktyczne dla rodziców, ale zdecydowanie należy pozwolić dziecku robić kupki w pampersy tak długo aż samo nie zacznie się interesować siadaniem na nocnik/toaletę naśladując starszych. To przyjdzie samo – kiedy mięśnie zwieracza zewenętrznego będą gotowe.